2 min lästid : 05 juni 2025

Industriprisvinnare ingår samarbetsavtal för ökad industrisäkerhet

2023 vann AI-företaget Ipercept Industrins pris. Två år senare inleder företaget nu ett nydanande samarbete kring datadrivet industriellt underhåll med Hitachi Energy och Quant. Syftet är att förbättra industriell säkerhet och hållbarhet.

IPercept är en spin-off från forskning vid KTH inom området industriell produktion och erbjuder systemlösningar på mekaniska förslitningar hos maskiner inom tillverkningsindustrin genom AI-driven teknik. Det handlar om att fjärrövervaka maskin- och processtillstånd, att ge tidiga varningar innan fel inträffar och att identifiera specifika komponenter som kräver åtgärder innan besök på plats behövs.

 

Ipercept har nu ingått ett samarbete med Hitachi Energy och Quant, världsledande inom industriellt underhåll, för att främja den digitala transformationen vid Hitachi Energys anläggning i Ludvika.

Genom att använda smarta IIOT-enheter och fjärrövervaka maskin- och processtillstånd kan man bedriva ett mer förbyggande underhåll.

 

-Detta AI-drivna arbetssätt ökar inte bara produktiviteten utan gör anläggningar även säkrare och mer hållbara förklarar Karoly Szipka, VD för IPercept

Tobias Hansson, vd Hitachi Energy i Sverige. Bilden överst: Karoly Szipka, VD för IPercept
Tobias Hansson, vd Hitachi Energy i Sverige. Bilden överst: Karoly Szipka, VD för IPercept

Samarbetet befinner sig i en första testfas vid Hitachi Energys anläggning i Ludvika och de första resultaten väntas inom kort.

 

-Genom att introducera AI-driven utrustning och mjukvara i vår verksamhet kan vi ta ett stort steg framåt mot ett mer effektivt och proaktivt underhåll och i slutändan förbättra produktiviteten. Det är genom att arbeta tillsammans i strategiska partnerskap som den här typen av innovationer sker, säger Tobias Hansson, vd Hitachi Energy i Sverige. .

 

Robert Berkel, Head of Digitalization & IT på Quant menar också att den här typen av samarbeten kan driva innovation och framsteg inom branschen:

 

-Vi är väldigt glada över detta samarbete eftersom det förväntas öka den tekniska tillgängligheten, vilket gör det möjligt för oss att planera underhåll mer effektivt, samtidigt som säkerhet och hållbarhet förbättras.

Robert Berkel, Head of Digitalization & IT på Quant
Robert Berkel, Head of Digitalization & IT på Quant

 

Vem vinner Industrins Pris på Techarenan i Almedalen 2025?

 

Techarenan Challenge är en årligt återkommande entreprenörstävling för techbaserade företag i uppstarts- och tillväxtfas. Tävlingen riktar sig till företag som utifrån en unik innovation eller affärsidé har potential att kommersialiseras på den globala marknaden. Utifrån ett stort antal nomineringar väljs 30 finalister som får pitcha sin innovation och affärsmodell till en jury.  

 

Utifrån dessa trettio så väljer Teknikföretagens egen jury ut vinnare av utmärkelsen Industrins Pris.

Juryn bedömer företaget och affärsidén utifrån följande kriterier:

  • Industriell relevans
  • Skalbarhet
  • Unikhet
  • Marknadspotential

Teknikföretagen har varit med och lyft fram intressanta Techföretag via Industrins Pris sedan 2016 då priset instiftades och har varit en viktig katalysator för många företag menar Teknikföretagens vd Pia Sandvik.

 

- Industrins Pris är en fantastisk möjlighet att lyfta fram smarta och innovativa lösningar inom industrin. För Ipercept tror jag att utmärkelsen bidragit till att ge företaget ytterligare en skjuts framåt. Vinnarna får uppmärksamhet och synlighet och en större möjlighet att skapa viktiga samarbeten, vilket i det här fallet har stärkt deras ställning på marknaden, säger Pia Sandvik.

Teknikföretagens vd Pia Sandvik
Teknikföretagens vd Pia Sandvik

Jury för Industrins Pris 2025:

 

Tobias Hansson, vd Hitachi Energy

Jessica Öberg, vd Combitech

Åsa Granli, Business Manager ABB

Henrik Tegnér, Executive vice president and head of commercial & Communications Afry

John Diklev, vd Flower

 

Mer info om Techarenan Challenge: Techarena Challenge

 

Tidigare artikel om Ipercept i Magasin t: https://t.teknikforetagen.se/forskning-innovation/effektivare-produktion-nar-ai-upptacker-driftstopp/

 

 

 

 

 

Publicerad 05 juni 2025

Text

Linda von Essen-Sylvén